POHLED NA HYPOTEČNÍ TRH OČIMA ADVOKÁTŮ

25.02.2018

Cituji Jaroslava Čecha - člena týmu BPA

Pohled na hypoteční trh v letošním roce 2018

Bankovní rada dle očekávání trhu již letos zvýšila základní repo sazbu o čtvrt procentního bodu. Banky na sebe nenechaly dlouho čekat a ihned reagovaly a postupně napříč bankovním trhem začalo navyšování sazeb. Některé banky čekaly na reakci déle, některé reagovaly obratem. Výběr banky pro financování je proto velmi důležitý, někde se sazba může lišit o několik setin procenta, což má velký vliv na konečnou sazbu a není dnes pravidlem, že banka u které má klient vedený běžný účet, mu nabídne nejlepší sazbu na trhu, proto je dobré si vzít vždy profesionálního poradce, který se problematice věnuje a který Vám poptá vice bank na českém bankovním trhu... 

POKRAČOVÁNÍ NA KONCI ČLÁNKU


V zájmu našich klientů velmi pečlivě monitorujeme veškeré pohyby trhu v ČR, které souvisí se stavebním průmyslem. Analýzy článků, informatoria ČNB, grafy růstu hospodářské výkonnosti, cenotvorbu subdodavatelů apod. 

Glosy a příspěvky zainteresovaných subjektů na těchto trzích mohou a přináší mnoho užitečných informací a tak vlastně ani není možné nereagovat na příspěvek Advokátní kanceláře BPA, která veřejnosti poskytla velice transparentní pohled na současnou situaci s nástinem predikce dalšího vývoje hypotečního trhu.

Z obsahu článku je patrné, že stoupající křivka nárůstu výše úrokových sazeb u hypotečních úvěrů je již v rámci své volatility ve vzestupné fázi a opravdu jen idealista a snílek by se dnes mohl domnívat, že v dohledné budoucnosti svůj vzestup zastaví anebo by dokonce začala klesat.

Z přiloženého grafu je patrné že polovina roku 2017 byla pomyslným odrazištěm pro nárůst úrokových sazeb a prudký vzestup jejího nárůstu skutečně nezavdává důvod k domněnce, že se jen tak něco změní, tedy ve prospěch žadatelů o hypoteční úvěr, potažmo samozřejmě klientů Holdingu RENTA TREND.


JAK REAGOVAT NA TUTO SITUACI?

Rada se zdá býti prostější než prostá. Jak říkávaly naše babičky: "ZACHRAŇ CO MŮŽEŠ" a "CO MŮŽEŠ UDĚLAT DNES, NEODKLÁDEJ NA ZÍTŘEK"... V tomto případě to jistě platí mnohonásobně, neboť doslova a do písmene - každý den otálení se žadateli o hypoteční úvěr, může proměnit v navýšení úrokové sazby, které může v horizontu třicetiletého splácení znamenat i statisícová navýšení konečné výše celkové splátky! Samozřejmě záleží na výši částky, kterou po bance klient žádá. 

V této souvislosti bych se ještě zastavil u tzv. "LTV" - tedy (zjednodušeně řečeno) - výši spoluúčasti žadatele na celkové ceně nemovitosti. Dnes je to obvykle 20%, ale již je běžnou normou, že u hypoték nad 5.000.000 Kč je požadováno i 30% a to minimálně. Je tedy dost riskantní, vyčkávat na "příhodnější dobu" anebo - jak bývá zvykem - na "potom"..., protože POTOM už bude každý vybírat jen to "nejmenší zlo" z toho, které klienty bank (v rámci výše úrokových sazeb) čeká. Taková je dnešní realita. 


CO NABÍZÍ HOLDING RENTA TREND?

A zase - je to snadnější, než snadné... SVÝM KLIENTŮM NABÍZÍME DOMY RENTA TREND, které zaujímají na trhu jedno z výsadních postavení a to pro svůj velmi příznivý poměr CENA - UŽITEK, který pramení z principu cenotvorby naší společnosti, která vychází nejen z analýzy trhu, ale také z přívětivě nastaveného přístupu ke klientům. Dobře si uvědomujeme současnou situaci na realitním trhu, který je pochopitelně nedílně spojen s trhem stavebním a proto se úspěšně snažíme nabídnout retailové i korporátní klientele takové produkty / domy, které jsou dosažitelné i pro "normální" mladé rodiny. 


ZA CENU 3+kk V PANELÁKU JSME SCHOPNI NABÍDNOUT KRÁSNÝ BUNGALOV 4+ kk I S POZEMKEM A TO V DOJEZDOVÉ VZDÁLENOSTI 20 MINUT OD PRAHY


!!! Samozřejmě záleží na ceně pozemku a pokud se podaří "TREFA", tak i za cenu o dost nižší !!!


Co tedy říci závěrem?

Rozhodně nastal čas, kdy je třeba se zamyslet, ale - a to je podstatné - jednat čím dříve, tím lépe! 

Kontaktujte nás a na cokoliv se bez obav můžete ptát. Veškeré konzultace jsou zdarma a to jak v přípravné fázi (ze které může vzejít naše pozdější spolupráce), tak pochopitelně i ve fázi realizace.

Naše technologie je natolik flexibilní, že za identickou cenu zpracováváme projektovou dokumentaci jak pro naše TYPOVÉ DOMY, tak pro INDIVIDUÁLNÍ PROJEKTY.POKRAČOVÁNÍ ZE ZAČÁTKU ČLÁNKU

...Posilování koruny je dnes hlavní brzdou vyššího tempa růstu sazeb. ČNB očekává, že hranice 25 Kč za euro bude prolomena v polovině letošního roku. Pokud bude tento předpoklad potvrzen a zároveň nenastane nějaká nepředpokládá hospodářská turbulence, budou se základní sazby zvyšovat v roce 2018 již jen jednou. Je však nutné počítat s tím, že jakmile ECB začne o zvyšování základních sazeb v eurozóně byť jen nahlas uvažovat, razantní posilování tuzemské měny skončí. Potom přijde na řadu výraznější růst sazeb, než se odehrává nyní.

Pokud bude dění v ekonomice v souladu s očekáváním, bude průběh roku z hlediska zvyšování nabídkových úrokových sazeb u úvěrů poklidnější, než tomu bylo ve druhém pololetí roku 2017. ČNB je ve svých krocích nadále velmi transparentní a nechává dostatečnou časovou rezervu pro reakci trhu na její případná opatření. To dodává všem subjektům, zejména bankám a potenciálním zájemcům o hypotéku, na jistotě.
I tak bych spíše doporučoval příliž neotálet s výběrem nového bydlení a poptávkou po hypotečním financování. Nejenže vývoj kurzu české koruny se může otočit a banky mohou přistoupit ke zvyšování úrokových sazeb, ale také se neustále zpřísňuje dostupnost hypotečních úvěrů.

Určitě bych v dnešní době doporučoval spíše delší fixační období úrokových sazeb, pokud se podíváme na očekávání ČNB, tak je růst sazeb očekávaný až do roku 2019, svým klientům tedy doporučuji byť na první pohled vyšší úrokové sazby s fixací nad 5 let, ale s očekáváním dalšího růstu sazeb, bych byl konzervativnější a měl po delší dobu jistotu měsíčních splátek. S ohledem na nový spotřebitelský zákon a možnost splácet po 12 měsících 25% hodnoty úvěru máte možnost splatit hypoteční úvěr do 5 let od počátku splácení. 

Dle mého názoru ani nemůžeme v krátké době očekávat snižování cen nemovitostí, a to zejména vzhledem k vyšším pořizovacím nákladům developerů při nákupu pozemků, na výstavbu projektů (drahá pracovní síla, material atd.) To všechno nahrává k dalšímu růstu cen. Ve středních čechách je nyní určitě výrazně vyšší poptávka po nových bytech než nabídka. Dalším faktorem je určitá míra byrokracie a průtahy ve stavebním řízení s ohledem na nový stavební zákon, což opět nahrává tomu, že se výstavba prodraží, když může být developer od koupi pozemku s následnou výstavbou zdržen o další rok.

ZDROJ: Jaroslav Čech - člen týmu BPA, poradce pro investice - https://www.facebook.com/IlonaAKBPA/posts/2096825083897706  

www.rentainvest.cz